MYNYMY architects

MYNYMY architects

Ambasáda ČR, Washington / 2009

 

Naší snahou bylo navrhnout budovu výtvarně i provozně odpovídající jejímu významu a umístění. Tedy stavbu důstojnou, snadno zapamatovatelnou avšak respektující danou lokalitu. Ideu Zastupitelského úřad spatřujeme spíše v budově těžkého, solidního vzezření.

První inspirací pro nás byl odkaz na tradiční zámky a hrady v České republice, dále solitérní vilová zástavba nejbližšího okolí utopená ve vzrostlé zeleni a objekt stávající rezidence velvyslance provedený v kameni a usazený na drobné terénní terase. V minulosti, s jistou dávkou představivosti, právě zámky a hrady nahrazovali dnešní poslání Zastupitelských úřadů. Konaly se na nich setkání panovníků, pořádaly reprezentační plesy, ale zároveň sloužily jako útočiště výkonné moci a bydlení „šlechty“.

 

Nová budova Zastupitelského úřadu je rozčleněna do komplexu čtyř základních hmot (z nichž tři jsou v přízemí propojeny společnou vstupní halou) usazených na společné zvýšené terase, jenž v severní části tvoří výrazný terénní schod, zatímco v jižní části plynule navazuje na přilehlý přirozený průběh terénu.

Rozčleněním potřebné funkční náplně ZÚ do menších hmot je potlačen velký požadovaný objem, který by v jedné hmotě působil jako příliš výrazný a dominantní v daném prostředí. Rozdělením do menších hmot lze také lépe osvětlit jednotlivé fasády objektu a vzniklé meziprostory mezi jednotlivými hmotami poskytují intimní prostory, do kterých jsou orientovány okna místností a tedy i pohledy zaměstnanců úřadu.

Řazení hmot lineárně podél ulice Spring of Freedom má svou logiku. Architektura se před veřejnou ulicí neschovává, naopak se hrdě prezentuje. Tímto uspořádáním bylo také možné využít plochy zasažené předchozím objektem Zastupitelského úřadu a přilehlých zpevněných ploch - není tedy nutné kácet vzrostlou zeleň či pracně překládat inženýrské sítě. Lineárním uspořádáním je vytvořena také dlouhá styčná hrana se zelení parku – velká část zaměstnanců má tak možnost vizuálního či skrze terasy přímo fyzického kontaktu s přírodou.

Řešení přilehlého parteru respektuje návaznost rozlehlých parkových ploch i přítomnost nové budovy ZÚ. Úprava parteru v těsném sousedství budovy se postupně rozpouští v přilehlé volně rostoucí zeleni. Zatímco severní průčelí, tedy hlavní, má parter spíše reprezentativní, parter při jižní straně objektu má více komornější charakter.

Dojem těžké budovy usazené v terénu je umocněn průběžným soklem-terasou vsazeným do svažujícího se terénu. Sokl vyrovnává rozdílné terénní úrovně a srovnává tak hmoty vůči sobě. Vyšší umístění hmot domů vůči ulici je výhodné z hlediska intimity užití terasy i budov samotných, z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska estetiky a reprezentativnosti. Terasa budovy výrazově spojuje ve vzájemně provázaný komplex budov - přestože jsou jednotlivé hmoty pojaty vesměs jako solitéry. Inspirací pro umístění budov na společnou terasu se stala samotná rezidence velvyslance, která je de facto při pohledu ze severu také umístěna na kamenné terase vyrovnávající terén v okolí domu do roviny.

Tento sokl-terasa propojuje hmoty nejen výrazově, ale také funkčně - skrze podzemní prostory v ní ukryté.

Členění budovy ZÚ do více objektů vychází také z logiky provozu budovy - každá z nich, je definována svou funkcí. Nejblíže ulici Spring of Freedom je podélná budova Konzulárního a vízového oddělení. Za ní, do zahrady zasunutá hmota, obsahuje reprezentační prostory - má tak největší kontakt se zahradou a její nezalesněnou částí, včetně přímého výhledu na rezidenci velvyslance. V pomyslném centru komplexu budov je největší hmota - kancelářská budovy. Nejvíce na východ, trochu bokem od ostatních budov, je umístěn bytový objekt. Opět má výhled do zalesněné části pozemku a navíc také východním směrem pohled do údolí.